فرق پارچه پوپلین و تترون

فرق پارچه پوپلین و تترون

فرق پارچه پوپلین و تترون

اگر به بازار پارچه فروشان سر بزنید، متوجه خواهید شد که پارچه های زیادی در بازار وجود دارد. هر کدام از آن ها دارای جنس و کیفیت متفاوتی بوده و برای کاربردهای خاصی استفاده می شوند. دو نوع از پارچه های بسیار پر کاربرد در میان تولیدی ها و صنعت خیاطی، پارچه پوپلین و تترون هستند. این دو نوع پارچه نیز مانند پارچه های دیگر دارای تنوع زیادی در رنگ و کیفیت هستند. همچنین این دو نوع پارچه توسط کارخانه های نساجی مختلفی تولید شده و روانه بازار می شوند. در این مقاله از فروشگاه پود ابتدا می خواهیم به بررسی این دو پارچه به صورت جداگانه پرداخته سپس فرق پارچه پوپلین و تترون را از جوانب مختلف بررسی کنیم. با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی از این پارچه ها و خصوصیات آن ها به دست آورید.

پارچه پوپلین چیست

بهتر است قبل از بیان فرق پارچه پوپلین و تترون ابتدا به بررسی پارچه پوپلین بپردازیم.

پوپلین با الیاف مختلفی مانند پنبه، ابریشم، پشم و ویسکوز تولید می‌شود. اما در تولید این پارچه بیشتر از الیاف نخ پنبه و پلی استفاده می شود. این ترکیب الیاف، پارچه‌های پوپلینی را بادوام، سبک و خشک می‌کند.

استفاده از نخ پنبه و پلی استر در تولید پارچه پوپلین، به دلیل ویژگی‌های خاصی مانند مقاومت، ثبات رنگ، قابلیت شستشو و قیمت مناسب، بسیار رایج است. البته، همچنین می‌توان به صورت ترکیبی با الیاف دیگر نیز پارچه پوپلین تولید کرد تا ویژگی‌های متنوعی را در پارچه ایجاد کند.

از این رو، پارچه پوپلین با ترکیبات مختلف الیاف، انعطاف پذیری بالا در طراحی و استفاده می‌تواند داشته باشد و به دلیل مقاومت بسیار زیاد در تولید انواع لباس‌های روزمره و پوشاک کاربرد دارد.

این پارچه پس از تولید به مرحله رنگرزی وارد شده و در رنگ های متنوعی تولید می شود. همچنین می توان پس از رنگ شدن پارچه، با استفاده از تکنیک های مختلف، این پارچه را طرح دار کرد.

بیشتر بخوانید: “فرق تترون و ترگال

پارچه تترون چیست؟

پارچه تترون یک نوع پارچه پرکاربرد دیگر در صنعت خیاطی است. این پارچه در ابتدا به صورت صد درصد از الیاف پلی استر تهیه می شد. اما با گذشت زمان متوجه شدیم که الیاف پلی استر ممکن است باعث آسیب رساندن به سلامت انسان شوند. به همین دلیل امروزه این پارچه را از ترکیب الیاف طبیعی مانند نخ پنبه و الیاف مصنوعی پلی استر تهیه می کنند.

پارچه تترون بسیار مقاوم بوده و همین طور نرم و انعطاف پذیر است. به همین دلیل از این پارچه امروزه استفاده های بسیار زیادی می شود. به عنوان مثال از این پارچه می توان برای دوخت انواع لباس های مردانه و زنانه، روپوش و فرم های اداری و مدرسه، لباس های بیمارستانی، روتختی، ملحفه، سرویس خواب و موارد بسسیار دیگری استفاده کرد.

شستشوی پارچه تترون

فرق پارچه پوپلین و تترون

تا این قسمت از مقاله اطلاعاتی درباره مشخصات هر دو پارچه بیان کردیم حال می خواهیم به فرق پارچه پوپلین و تترون از لحاظ مختلف بپردازیم:

تفاوت از نظر کاربرد

هر دو پارچه پوپلین و تترون در صنعت لباس از جمله پارچه‌های پراستفاده هستند. با این حال، به دلیل قیمت ارزانتر پارچه تترون، تولیدکنندگان لباس در برخی موارد تمایل بیشتری به استفاده از این نوع پارچه دارند. قابل ذکر است که امروزه، استفاده از پارچه‌هایی که دارای الیاف طبیعی بیشتری هستند، در حال افزایش است زیرا الیاف طبیعی برای سلامتی انسان خطری ندارند و عموماً به عنوان گزینه‌ای سالم‌تر در نظر گرفته می‌شوند.

به طور کلی، استفاده از پارچه‌هایی که دارای الیاف طبیعی مانند نخ پنبه هستند، می‌تواند به تهویه هوا و جذب رطوبت بهتر در لباس‌ها کمک کند و راحتی بیشتری برای کاربر ایجاد کند. اما همچنین باید توجه داشت که استفاده از الیاف مصنوعی مانند پلی استر هم با مزایای خاص خود می‌آید، از جمله مقاومت در برابر سایش و افزایش دوام پارچه. در نهایت، انتخاب پارچه مناسب بستگی به نیازها و ترجیحات فرد و کاربرد مورد نظر دارد.

برای دریافت مشاوره رایگان و خرید پارچه تترون در طرح ها و رنگ های مختلف با کیفیت بسیار عالی و قیمت مناسب با شماره های ۰۹۱۳۰۸۵۸۱۰۰ و ۰۹۱۳۱۱۳۰۲۲۴ تماس بگیرید

از نظر الیاف به کار رفته

همان طور که در مطالب بالاتر گفته شد، پارچه پوپلین برای اولین بار از الیاف ابریشم و پشم ساخته و تولید شد. اما پارچه تترون در اولین تولید تنها از الیاف پلی استر تهیه شد. امروزه این دو پارچه از ترکیب الیاف نخ پنبه و پلی استر تهیه می شوند. قابل ذکر است که میزان نخ پنبه در پارچه پوپلین بیشتر از پارچه تترون است.

از نظر بافت پارچه

یکی دیگر از فرق پارچه پوپلین و تترون، از نظر بافت پارچه ها می باشد. تفاوت از نظر بافت نیز بین پارچه پوپلین و پارچه تترون وجود دارد. بافت هر دو پارچه ساده است، اما در پارچه پوپلین، ضخامت الیاف پود بسیار بیشتر از ضخامت الیاف تار است. در حالی که در پارچه های تترون، ضخامت الیاف تار و پود یکسان است. این تفاوت در بافت، اصلی‌ترین تفاوت بین این دو نوع پارچه را تشکیل می‌دهد. تأثیر این تفاوت در بافت، می‌تواند بر خصوصیات و استفاده‌های مختلف پارچه ها تأثیرگذار باشد.

پارچه تترون ارزان

تفاوت از نظر ویژگی

یکی دیگر از فرق پارچه پوپلین و تترون، ویژگی این دو پارچه است. ترکیب مختلف الیاف به کار رفته شده در پارچه می تواند در ویژگی آن ها تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

پارچه پوپلین با داشتن درصد بیشتری از الیاف نخ پنبه، رطوبت و آب را بیشتر جذب می کند. از طرفی، پارچه تترون کمتر جذب آب می‌کند. این موضوع باعث می شود که پارچه های تترون زودتر خشک شوند. به علاوه، پارچه پوپلین دارای قابلیت تنفس بیشتری است که آن را خنک‌تر می‌کند. هر دوی این پارچه‌ها سبک هستند، اما ضخامت الیاف ممکن است بر سبکی آنها تأثیرگذار باشد.

هر دوی این پارچه‌ها دارای دوام و ماندگاری بالایی هستند، اما به دلیل وجود درصد بالاتری از الیاف پلی استر در پارچه تترون، مقاومت آن در برابر آفتاب و سایش ممکن است بیشتر باشد نسبت به پارچه پوپلین.

یکی دیگر از فرق پارچه پوپلین و تترون، میزان چروک پذیری آن هاست. بهتر است بدانید که هرچه میزان الیاف پلی استر به کار رفته در پارچه بیشتر باشد، آن پارچه کمتر چروک می شود. به همین دلیل پارچه تترون از پوپلین کمتر چروک می شود.

پارچه پوپلین نی نی سایت

ویژگی پارچه تترون بروجرد

پارچه پوپلین ساده

معایب پارچه تترون

اطلاعات تماس


پروژه ها


پارچه های لباس کار
پارچه های فرم مدارس
پارچه های بیمارستانی

ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 16:00
یک شنبه
8:00 تا 16:00
دو شنبه
8:00 تا 16:00
سه شنبه
8:00 تا 16:00
چهار شنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00
جمعه
تعطیل
تماس با پود