پارچه تترون ابرفت دارد؟ : نکات شستشو

پارچه تترون ابرفت دارد؟ : نکات شستشو

پارچه تترون آبرفت دارد

اگر از خریداران پارچه تترون هستید شاید این سوال برای شما پیش بیاید که آیا پارچه تترون آبرفت دارد؟ در پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا با معنای آبرفت و عوامل موثر بر آن صحبت کرده و سپس به آبرفت پارچه تترون بپردازیم. ما در این مقاله از فروشگاه پود قصد داریم درباره سوال آیا پارچه تترون آبرفت دارد، صحبت کنیم پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

آبرفت پارچه تترون به چه معنا است؟

آبرفت پارچه تترون به تغییر اندازه پارچه بعد از شست و شوی آن گفته می شود. این تغییر می تواند هم در پارچه و هم در لباس اتفاق بیفتد. تغییر در اندازه پارچه و لباس ممکن است برای هر شخصی ناخوشایند باشد و به همین دلیل است که میزان آبرفت برای خریداری اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین این قضیه در صنایع نساجی امری بسیار مهم بوده و اکثر نساجی ها سعی در کاهش میزان آبرفت پارچه دارند. به این صورت رقابت جدی تری بین کارخانجات نساجی برقرار شده  تا خریداران با خیال راحت تر خرید خود را انجام دهند.

میزان آبرفت پارچه تترون بستگی زیادی به محتوا و ساختار پارچه دارد. در واقع می توان گفت ابرفت زمانی انجام می گیرد که الیاف پارچه منقبض شده و سایز پارچه یا لباس کوچکتر می شود.

دلایل ابرفت پارچه تترون

دلایل و عوامل مختلفی می‌تواند باعث آبرفت پارچه شود. در زیر به برخی از این دلایل اشاره می‌کنم:

استفاده از الیاف آب‌گریز

 استفاده از الیاف خاصی که خاصیت آبرفتی دارند، می‌تواند باعث آبرفت پارچه شود. برخی از الیاف طبیعی مانند پنبه، کتان و پنبه آلوئه ورا، همچنین الیاف مصنوعی مانند پلی‌استر و نایلون، معمولاً خاصیت آبرفت دارند.

پوشش‌های ضدآب

 استفاده از پوشش‌های ضدآب مانند مواد پلیمری، پارافین و سیلیکون می‌تواند خاصیت آبرفت را در پارچه بهبود بخشد. این پوشش‌ها به صورت لایه‌ای روی سطح پارچه اعمال می‌شوند و جلوی نفوذ آب را می‌گیرند.

ساختار پارچه

 ساختار و بافت پارچه نیز می‌تواند تأثیری در آبرفت آن داشته باشد. برخی از ساختارهای پارچه مانند بافت محکم، بافت چندلایه و بافت های خاص دیگر می‌توانند آب را بازتاب کنند و جلوی نفوذ آن را بگیرند.

آبرفت به دلیل حرارت

یکی دیگر از مهم ترین عوامل در آبرفت پارچه تترون، گرما و حرارت زیاد است. دمای بیش از حد باعث می شود پارچه دچار انقباض شده و اندازه آن کوچکتر شود. به همین دلیل است که گاهی می شنویم که لباس را نباید با آب خیلی داغ شست و شو داد. قابل ذکر است که میزان آبرفت پارچه تترون بر اثر گرما بستگی زیادی به نوع و جنس پارچه دارد. پارچه هایی که میزان پنبه در آن ها بیشتر است نسبت به پارچه هایی که دارای الیاف مصنوعی هستند، آبرفت کمتری در برابر حرارت و گرما دارند.

آبرفت پارچه با رطوبت

رطوبت می تواند یکی دیگر از عوامل آبرفت پارچه تترون باشد. زمانی که الیاف پارچه تترون یا هر پارچه دیگری در معرض آب قرار می گیرند، مقداری رطوبت به خود جذب کرده و متورم می شوند. زمانی که پارچه خشک می شود، الیاف آن منقبض شده و اندازه پارچه کوچک می شود. همان طور که در مطالب بالاتر گفته شد میزان آبرفت پارچه بر اثر رطوبت در پارچه هایی که از الیاف طبیعی تشکیل شده اند بیشتر است. بهتر است بدانید که اگر لباس خود را در هوای طبیعی خشک کنید، میزان آبرفت پارچه تا حدودی کاهش می یابد چرا که رطوبت پارچه به صورت تدریجی از بین می رود.

آبرفت بر اثر شست و شو

شست و شو با ماشین لباسشویی ممکن است باعث گره خوردن لباس شود. حتی الیاف پارچه را سفت کرده و اندازه پارچه را تغییر می دهد. زمانی که لباس در ماشین لباس شویی برای شست و شو و یا خشک کردن می چرخد، فشار زیادی به الیاف پارچه وارد شده و در نهایت باعث انقباض و کوچک تر شدن پارچه می شود.

استفاده از شوینده های قوی

استفاده از مواد شوینده ای که قوی‌تر از حد معمول است، می‌تواند باعث تضعیف الیاف پارچه و آبرفت آن شود. تا حد ممکن سعی کنید از شوینده های معمولی استفاده کنید چرا که شوینده قوی علاوه بر آبرفت پارچه، ممکن است به کیفیت پارچه نیز آسیب برسانند.

ناهمواری سطح پارچه

 استفاده از الیافی که نیم تنه‌شان ناهموار است و سطح آن‌ها خارجی شده باعث کاهش استحکام الیاف می شود و در نتیجه آبرفت پارچه را ایجاد می کند.

نقص در فرآیند تولید

 نقص‌هایی چون شکستن الیاف، تنش بیش از حد در طول پارچه و یا درست تنظیم نمودن ماشین‌ آلات تولیدی، باعث آبرفت پارچه تترون می‌شوند.

ذخیره‌سازی نامناسب

 نگهداری پارچه در شرایطی مانند رطوبت بالا، تراکم بالا، یا نور مستقیم می‌تواند منجر به آبرفت و ترکیدگی الیاف پارچه شود.

همه این عوامل می‌تواند باعث ایجاد خاصیت آبرفت در پارچه شود. با این حال، مقاومت آبرفتی پارچه ممکن است با گذر زمان و استفاده مکرر کاهش یابد و نیاز به بازتازی و مراقبت مناسب داشته باشد.

برای مشاوره و خرید پارچه تترون در طرح ها و رنگ های مختلف با کیفیت بسیار عالی و قیمت مناسب با شماره های ۰۹۱۳۰۸۵۸۱۰۰ و ۰۹۱۳۱۱۳۰۲۲۴ تماس بگیرید

انواع ابرفت پارچه

پارچه های تولید شده توسط نساجی های مختلف، در مواد و فرآیند تولید با همدیگر متفاوت هستند. هر کدام از روش های آبرفت دارای ویزگی های خاصی هستند به همین دلیل اگر از انواع آبرفت پارچه تترون اطلاعات کامل داشته باشید می توانید میزان تغییر اندازه پارچه را شناسایی و بهتر مدیریت کنید.انواع آبرفت پارچه به شرح زیر است:

آبرفت پیش رونده

آبرفت پیش رونده به زمانی می گویند که میزان آبرفت پارچه به صورت تدریجی بوده و زمانی اتفاق می افتد که پارچه در مدت زمانی طولانی در معرض حرارت، رطوبت یا شست و شو با ماشین لباسشویی قرار بگیرد. این نوع آبرفت زمانی که جنس پارچه از الیاف طبیعی مانند پنیه باشد، بیشتر صورت می گیرد. چرا که خاصیت ذاتی این مواد به گونه ای است که بیشتر در معرض تغییر اندازه و ابعاد هستند.

شست و شوی زیاد با ماشین لباسشویی باعث گره خوردن و سفت شده الیاف پارچه و در نهایت کوتاه شدن پاره می شود. همچنین خشک کردن مکرر لباس در دماهای بسیار بالا یکی دیگر از عواملی است که در میزان آبرفت پیش رونده تاثیر گذار است.

رطوبت نیز یکی دیگر از عواملی است که در این روش تاثیر زیادی دارد چرا که رطوبت باعث انقباض و تورم الیاف پارچه در زمانی که قرار است پارچه خشک شود، می شود.

آبرفت آرام

زمانی که الیاف پارچه در فرآیند تولید بعد از کشیده شدن به حالت طبیعی خود باز می گردند، آبرفت آرام اتفاق می افتد. آبرفت آرام بیشتر مخصوص پارچه هایی است که دارای الیاف مصنوعی مانند نایلون و پلی استر هستند. این نوع پارچه ها کمتر در معرض رطوبت و گرما قرار گرفته و به همین دلیل دارای آبرفت آرام خواهند بود.

اگر دقت کرده باشید بعضی از پارچه ها تنها در شست و شوی اول آبرفت دارند و در شستشوهای بعدی میزان آبرفت آن ها کم یه به طور کلی تمام خواهد شد. این نوع آبرفت از نوع آرام خواهد بود. عواملی وجود دارد که می توانند در کاهش آبرفت پارچه تترون آرام  تاثیر گذار باشند. بعضی از این عوامل به شرح زیر هستند:

آبرفت آرام به گونه ای است که اگر پارچه در معرض آب یا حرارت قرار بگیرید، میزان آبرفت کمتری دارد چرا که به الیاف کمک می کند تا به حالت طبیعی خود بازگردند.

آزادسازی برخی از تنش هایی که زمان تولید پارچه به الیاف ان وارد شده است یکی دیگر از روش های کاهش میزان آبرفت آرام خواهد بود.

قابل ذکر است که بعضی از پارچه ها ساختاری دارند که در طول زمان ممکن است هر دو نوع آبرفت را تجربه کنند. لباس هایی که هم از الیاف طبیعی و هم از الیاف مصنوعی تولید شده باشند، این دو نوع آبرفت را تجربه خواهند کرد.

آبرفت کامل

در این نوع آبرفت، پارچه به صورت یکپارچه کل طول و عرضش تغییر می کند. این اتفاق ممکن است به علت استفاده از مواد و فرآیندهای تولید نامناسب یا شستشوی نادرست اتفاق بیافتد.

آبرفت قسمتی

 در این نوع آبرفت، تنها بخشی از پارچه تغییر اندازه می‌دهد و بقیه قسمت پارچه در اندازه اصلی خود باقی می‌ماند. این آبرفت می‌تواند به علت استفاده از مواد مختلف در تولید پارچه یا نقص در فرآیند تولید به وجود بیاید.

آبرفت افقی

 در این نوع آبرفت پارچه تترون، پارچه در جهت افقی به صورت عرضی تغییر اندازه می‌دهد. علل آبرفت افقی ممکن است شامل تحریک مکانیکی (مانند کشیدن یا باف نخ) یا افزودن الیاف ناهمگن به پارچه باشد.

آبرفت عمودی

 در این نوع آبرفت، پارچه در جهت عمودی به صورت طولانی تغییر اندازه می‌دهد. این نوع آبرفت ممکن است به علت انقطاع الیاف پارچه در طول تولید، استفاده از الیاف نیم تنه یا استخراج غیرمناسب الیاف باشد.

قابل ذکر است که میزان و نوع آبرفت ممکن است بسته به نوع پارچه، مورد استفاده و شرایط تولید متغیر باشد. در برخی موارد، آبرفت قابل اصلاح است و در برخی موارد دیگر، آبرفت قابل برگشت نیست و منجر به تغییر اندازه دائم پارچه می‌شود.

ایا پارچه تترون ابرفت دارد

حال که با آبرفت  و انواع آن آشنا شدید بهتر است جواب سوال آیا پارچه تترون آبرفت دارد را بیان کنیم. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله، پارچه تترون معمولاً دارای خاصیت آبرفت است. با این حال، باید توجه داشته باشید که درجه آبرفت پارچه تترون و مقاومت به آب ممکن است بین مدل‌ها و تولیدکنندگان مختلف متفاوت باشد. برخی از پارچه‌های تترون ممکن است ضدآب یا حداقل مقاوم در برابر رطوبت باشند، در حالی که برخی دیگر تا حدی حساس به آب باشند و نیاز به مراقبت خاصی داشته باشند.

بهتر است قبل از استفاده از پارچه تترون خاصیت آبرفت آن را بررسی کنید. در صورتی که نیاز به پارچه تترون ضدآب دارید، می‌توانید از پارچه‌هایی با پوشش ضدآب یا پوشش نانو استفاده کنید که می‌توانند به شما کمک کنند تا در برابر رطوبت محافظت شوید.

لازم به ذکر است که برای حفظ خواص و دوام پارچه تترون، بهتر است همیشه دستورات شستشوی مربوطه را رعایت کنید و از شستشوی مناسب استفاده کنید.

معایب پارچه تترون
پارچه تترون نی نی سایت
پارچه تترون چروک میشه

مزایا و معایب پارچه تترون
پارچه تترون مانتویی نی نی سایت
پارچه تترون مناسب چه فصلی است
قیمت پارچه تترون

اطلاعات تماس


پروژه ها


پارچه های لباس کار
پارچه های فرم مدارس
پارچه های بیمارستانی

ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 16:00
یک شنبه
8:00 تا 16:00
دو شنبه
8:00 تا 16:00
سه شنبه
8:00 تا 16:00
چهار شنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00
جمعه
تعطیل
تماس با پود